Методика розрахунку профіля дзеркального відбивача для розрядних ламп циліндричної форми і її апробація на прикладі проектування промислового світильника типу ЖСП-250

Автор(и)

  • Є.Е. Лобанов ХНУМГ ім. О.М.Бекетова
  • Г.О. Петченко Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова

Ключові слова:

промислові світильники, розрядні лампи типу ДНаТ, необхідна КСС відбивача, зональні КСС відбивача, масив радіус-векторів, коефіцієнт підсилення і ККД світильника, метод елементарних від ображень, профіль відбивача, метод ротаційного видавлювавння.

Анотація

Актуальними на сьогодні науковими напрямками є розробки – методологічні, теоретичні і експериментальні, пов’язані з підвищенням ефективності деяких категорій світильників з розрядними лампами. Однією з таких категорій є потужні промислові світильники прожекторного класу. Дана робота спрямована на вирішення актуального наукового завдання пошуків шляхів підвищення ефективності проектування промислових світильників з глибоким і концентрованим світлорозподілом. На сьогоднішній час практично немає робіт, які б відноситись до задачі розрахунку геометрії профілів дзеркальних круглосиметричних відбивачів, які за наявності джерела світла фіксованого типу і потужності забезпечували необхідний світлорозподіл світильників. Метод елементарних відображень, який описано у класичних роботах, не дозволяє коректно визначити геометрію відбивача, яка забезпечує необхідний баланс у рівнянні, яке пов’язує силу світла світильника з силою світла джерела і відбивача. Значний час розрахунку класичним методом і одержання неточних рішень спонукає до переосмислення вирішення задачі розрахунку геометрії профіля відбивача світильника з жорстко регламентованим світлорозподілом. Така задача була у першому наближенні сформульована нами у попередніх роботах. Метою даної роботи є апробація методики рішення зворотної задачі визначення геометрії круглосиметричного дзеркального відбивача на прикладі промислового світильника типу ЖКУ-250 зі світлорозподілом типу Г-2. Як вихідний масив даних для виконання розрахунку використовувались світлотехнічні і технічні характеристики джерела світла – лампи ДНаТ-250, необхідний світлорозподіл світлового приладу, коефіцієнт дзеркального відбиття відбивача, а також вимоги до ККД проектованого світильника і його коефіцієнта підсилення. В результаті виконаної роботи можна відзначити ефективність методики як у плані точності розрахунків, так і простій геометрії відбивача, одержаній у розрахунковий спосіб, що дозволить використовувати спрощені технологічні схеми при серійному виготовленні таких світильників.

Біографія автора

Г.О. Петченко, Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова

професор, доктор фізико-математичних наук

Посилання

Trembach V.V. Svetovy`e prybory`. M: Vy`sshaia shkola, 1990. – 462 s.

Balandaeva L.G., Petchenko G.A., Tokman` A.I. E`ffektivnaya metodika rascheta formy` zerkal`nogo otrazhatelya svetil`nika s trebuemoj KSS // Kommunal`noe xozyajstvo gorodov. - № 53. – 2003.- s. 207-210.

Petchenko G.A., Gurakova L.D., Balandaeva L.G., Xixlya T.A., Stepura V.I. Reshenie obratnoj zadachi primenitel`no k naxozhdeniyu optimal`nogo profilya zerkal`nogo kruglosimmetrichnogo otrazhatelya v ramkax metoda єlementarnіx otobrazhenij // Svetotexnika i e`lektroєnergetika. - № 1. – 2007.- s. 40-44.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-09-03

Як цитувати

Лобанов, Є., & Петченко, Г. (2020). Методика розрахунку профіля дзеркального відбивача для розрядних ламп циліндричної форми і її апробація на прикладі проектування промислового світильника типу ЖСП-250. Світлотехніка та Електроенергетика , 1(57), 22–27. вилучено із https://lepe.kname.edu.ua/index.php/lepe/article/view/428